Menu Zamknij

Dziewiąty lipca 2013 rok – w kraju i za granicą

 

9 lipca imieniny obchodzą: Adrian i Adrianna, Aleksander, Augustyn, Florianna, Jan, Joanna, Kornel i Kornelia oraz Korneliusz, Lucja, Łucja, Mikołaj, Róża, Sylwia, Weronika, Zenon i Zenona.

 

Święta: Ukraina i Krym dziś ma Dzień Partenitu. Palau zaś – Święto Konstytucji. Święto Niepodległości świętuje Argentyna.

 

 • Dokumentacja sądowo-medyczna w sprawie ofiar katastrofy smoleńskiej nadal pozostaje niekompletna. Szykuje się nowy wniosek do Rosji w tej sprawie.
 • Dzisiaj rząd ma zająć się m.in. sprawą reform urzędów pracy.
 • Ministerstwo Zdrowia jest na finiszu prowadzenia konsultacji społecznych w sprawie projektu związanego z limitem przyjęć na uczelnie medyczne. Samorząd lekarski bije na alarm. Tylko 3165 przyjętych studentów to niska liczba. Takie działania ani nie utrzymają teraźniejszej liczby lekarzy, ani nie wystarczą na zatkanie braku pokoleniowego. To wszystko można przeczytać w gazecie „Rzeczpospolita”.
 • „Poczułem, co czują ludzie, którzy są zostawieni sami z krzywdą, która ich dotknęła” – oświadczył w „Minęła dwudziesta” ks. Wojciech Lemański odwołany z parafii Narodzenia Pańskiego w Jasienicy.
 • Sąd Rejonowy w Siemianowicach Śląskich ma dziś wydać wyrok w procesie Grzegorza S. (byłego oficera ABW), który oskarżony jest o niedopełnienie obowiązków służbowych podczas zatrzymywania Barbary Blidy. Proces trwa od listopada 2009 roku. Utajnione są nie tylko rozprawy, ale także takie ma być uzasadnienie wyroku.
 • Sąd Rejonowy w Lublinie ma dziś próbować doprowadzić do ugody między Stowarzyszeniem Twórców Ludowych a Amerykańską Akademią Sztuki i Wiedzy Filmowej. Spór dotyczy nazwy „Ludowe Oskary”. Nagroda wiąże się z postacią wybitnego polskiego etnografa – Oskara Kolberga żyjącego w IX wieku. Czy Stowarzyszenie Twórców Ludowych będzie zmuszone zmienić nazwę nagrody na przykładowo „Ludowe Kolbergi”? Czy każdy chcący uczcić pamięć człowieka o imieniu Oskar, nie będzie mógł nadawać nagrody z jego imieniem, gdyż będzie posądzony o naruszenie prawa do zarejestrowanych znaków towarów „Oscar”? I po co Akademii Filmowej Oscar przez „k” w śródgłosie (Oskar)?
 • Wczoraj późnym wieczorem doszło do pożaru budynku głównego krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Sytuacja opanowana.
 • Czterech wandali, sprawców wymalowanych sprayami napisów znajdujących się w 15 miejscach, usłyszy zarzuty.
 • Himalaiści: Artur Hajzer, Marcin Kaczkan najprawdopodobniej mieli wypadek na Gaszerbrumie.

 

Inne:

 • Z powodu upałów trzy osoby zmarły w Japonii.
 • Czy greckie media publiczne wznowią nadawanie jeszcze w tym tygodniu?
 • Indonezyjscy ratownicy musieli ratować mężczyzn, na których koczowały tygrysy. Mężczyźni spędzili kilka dni na drzewach, by nie dać się pożreć tym bezwzględnym drapieżnikom. Początkowo mężczyzn było sześciu, jednakże pod jednym z nich złamała się gałąź, przez co spadł i został rozszarpany przez dzikie zwierzęta. Reszta przez pięć dni piła jedynie deszczówkę.

 

Pogoda: Umiarkowanie. Słońce na południu, na północy kraju zachmurzenie. 14 st. C. w nocy, ok. 26 st. C. w dzień. Wilgotność względna: ok. 70%. Ciśnienie atmosferyczne: 1025hPa. Kierunek wiatru: ↓. Prędkość wiatru: ok. 5km/h.

Translate »