Menu Zamknij

Narracja w książce „Mały Książę”

   Narrator tegoż dzieła bierze udział w opisywanych przez siebie zdarzeniach. W większości wypadków stosuje pierwszą osobę liczby pojedynczej czasu przeszłego, acz zdarza się, że w narracji mają miejsce pewnego typu wstawki wskazujące na czas teraźniejszy, innymi słowy na czas tworzenia utworu.

   Narrację w tej pracy Antoine;a można podzielić na trzy części. Pierwszą z nich jest relacja z sytuacji, które zaszły w czasie desperackiego zejścia na nieurodzajny teren i jest to akcja właściwa omawianego tworu. Drugą płaszczyznę narracji, czyli część naznaczoną naświetleniem odautorskim, tworzy reprodukcja związana z zasłyszanymi przez lotnika historyjkami, czyli mowa tutaj o tym, co zdołał dowiedzieć się od tytułowej postaci na temat róży i wulkanów, innych planet oraz jego dziejach już na trzeciej planecie Układu Słonecznego przed spotkaniem się z narratorem. Ostatni wymiar narracyjny niesie prywatne wspomnienia relacjonującego, czyli wydarzenia mające miejsce w jego dziecięcym wieku tudzież przejawia refleksje zaistniałe w toku pisania tekstu.

    Jak widać, opowiadanie to nie należy do ubogich, podobnie jak jego przesłanie oraz wymowa, która jest wieloznaczna, a na domiar tego w dalszym ciągu aktualna.

Translate »