Menu Zamknij

Okoliczności powstania dzieła pt. „Mały Książę”

   „Mały Książę” to książka nawiązująca do zdarzenia mającego miejsce w życiu autora – Antoine’a. Urodzony 29 czerwca 1900 roku w Lyonie, po studiach i służbie wojskowej w lotnictwie wybrał zawód pilota.

   Obsługując linię pocztową łączącą Francję z Afryką, wiele razy przelatywał nad Saharą. Podczas jednego z lotów, cztery lata przed wybuchem II Wojny Światowej, zmuszony był do niezwłocznego wylądowania na Pustyni Libijskiej. Wraz ze swoim mechanikiem spędził tam około tygodnia. Bliscy śmierci zostali ocaleni dzięki przejeżdżającej karawanie.

    Najwidoczniej przeżycia te nie były dlań bez znaczenia, jako że w 1942 roku ukończony został „Mały Książę”, w którym lotnika także spotyka przymus lądowania na pustyni, gdzie spędza 8 dni i poznaje tytułową postać. Rok później historia ta została wydana w Nowym Jorku. Saint-Exupéry pisał pracę w czasie kiedy Francja była pod okupacją Niemców i z tegoż powodu powracał on myślami do lat swojej młodości, przy czym zlepił z tekstu osobę niewinną, niezdolną do uknucia spisku, niezarażoną posiadaniem władzy i żądzą znaków pieniężnych, nielubującą się w bestialstwach wojennych. Najprawdopodobniej sam pisarz nie przepadał za konwencjonalnym sposobem bycia i stronił od świętoszkowatości osób dorosłych.

Translate »