Menu Zamknij

Pozostałe postacie w „A… B… C…” Elizy Orzeszkowej

 

 

  • Mieczysław Lipski to brat Joanny, który po śmierci ojca zarabiał na utrzymanie siebie i siostry z drobnej pensji urzędnika.

   Popierał działalność Joanny, chociaż zdawał sobie sprawę z niebezpieczeństwa. Niegdyś zdrów jak ryba, borykał się z chorobą. Najprawdopodobniej zapadł na gruźlicę. W tamtych czasach nie było mowy o jej wyleczeniu, stąd obawy Joanny o swojego brata.

   Mężczyzna ten był średniego wzrostu, szczupły i blady. Włosy jego były koloru czarnego. Nosił też ciemne okulary, których zadaniem była ochrona słabego wzroku.

   Bardzo kochał siostrę, choć zazwyczaj nie ukazywał jej tego. Pomógł jej, zaciągając olbrzymi dług. Wie, jak ważna dla niej jest nauczycielska posługa, stąd też wyraża zgodnę na dalsze szkolnictwo w ich ubogim mieszkanku.

 

 

  • Doktor Adam to postać, o której czytamy tylko przez chwilę. Zajmował się on konającym ojcem rodzeństwa. Później Joanna dostrzegła go w gmachu sądowym. To w nim główna bohaterka zainwestowała swoje uczucia. Świadoma jednak była, iż lekarz jest zupełnie z innego świata i nigdy nie będą mogli być razem.

 

 

  • Rożnowska jest właścicielką magla, dość zamożną osobą, a jednocześnie sąsiadką Joanny. To właśnie ta kobieta zaproponowała młodej dziewczynie uczenie jej wnuczki.

 

 

  • Mańka to córeczka stróża, dość maleńka, ale bardzo lubiąca zajęcia z panią Joanny.

 

 

  • Kostuś to uczeń Joanny. To spory, barczysty chłopiec, choć często się garbiący. Miał dwanaście lat i niezbędny był mu pewien autorytet. Wzorem do naśladowania okazuje się dla niego jego nauczycielka, którą bardzo lubił.

 

 

  • Przewodniczący sądowy to osoba pracująca po instytucji niemieckiej. Najprawdopodobniej jednak sam był Polakiem, gdyż doceniał działalność Joanny. Przez pewną chwilę spoglądał na nią w sądzie. Być może tylko w ten sposób mógł dać jej do zrozumienia, że mimo wyroku, który niebawem zapadnie, jest pełen podziwu dla niej i cieszy się, iż postępuje ona godnie.

 

 

   Reasumując, obok głównej bohaterki – Joanny, występuje drugoplanowo Mieczysław Lipski. Kostuś, Mańka, czyli dzieci uczone przez kobietę oraz ich rodzice: ślusarz, mularz, Rożnowska, stróż, praczka, a także urzędnicy sądowi to bohater zbiorowy.

 

Translate »