Menu Zamknij

Tytułowy bohater z „Janka Muzykanta” Henryka Sienkiewicza

 

   Syn ubogiej komornicy – pewnie matka wychowywała go sama – włosy miał jak śnieg, a kosmyki spadały mu na jasne wytrzeszczone oczka. To wiejskie, chude i cherlackie dziecię, które od narodzin było mizerne i opalone, a chodziło z „palcem w gębie, z wytrzeszczonymi zaklętymi oczyma” w koszulce przepasanej krajką i w słomianym kapeluszu. Brzuch miał chłopczyk zawżdy wydęty, policzki – zapadłe, natomiast oczy – „najczęściej łzami zalane”. Nie wolno pominąć jego „piersi, które wpadały mu coraz głębiej i głębiej”. Zimą Jankowi dokuczał niedosyt pożywienia i ciepła, co tylko pogarszało jego wygląd zewnętrzny. Co prawda po ukończeniu czwartego roku życia nieco polepszył się jego stan zdrowia, aczkolwiek nadal był cherlawy.

 Cechy Janka Muzykanta

 

   W wieku ośmiu lat pasał bydło i zbierał grzyby w pobliskim lesie, żeby rodzina miała czym się posilić. Z wyjątkiem tych czynności nie wspomagał familii. Uchodził raczej za nierozgarniętego outsidera. Jego odmienność miała polegać na byciu muzykalnym, albowiem podsłuchiwał dźwięki natury i te wydobywające się z instrumentów muzycznych. Na granie był tak „łapczywy”, iż wykazał się kolejną zdolnością – skonstruował własne skrzypki, na których grywał i to pomimo iż jego mać – choć go kochała – wymierzała mu kary cielesne. Zauroczony otaczającą go fonią nie jest świadom posiadanego przez siebie talentu, a mimo tego charakteryzuje go nieustępliwość w próbie realizowania swojego nieposkromionego dążenia – marzy o prawdziwych skrzypcach, aby ich dotknąć, na nich zagrać jak najlepiej umie.

 

 

   „Ale ta chęć” trzymania w ręku umiłowanego przedmiotu doprowadziła do schwytania dziesięcioletniej chłopczyny na dworze – po tym, jak się na niego wkradł, by ujrzeć skrzypce lokaja – i posądzenia o złodziejskie intencje. Chwila zapomnienia o zakazach i lęku, o tym, co wolno i czego nie można, kosztowała chłopca niebywale dużo psychicznie i jeszcze więcej namacalnie, gdyż rany – powstałe w wyniku chłosty zasądzonej przez sąd – doprowadziły do jego śmierci, śmierci słabego fizycznie, rozmiłowanego w muzyce dziecka.

 

 Uzupełnij puste pola cechami Janka Muzykanta

Plik PDF do pobrania (z cechami Janka Muzykanta) → kliknij

Plik PDF do pobrania (z polami do wypełnienia – cechy Janka Muzykanta) → kliknij

 

Translate »