Menu Zamknij

13 sierpnia 2014 roku – wydarzenia z ostatniego czasu

 

 

Ostatnie wieści z kraju:

  • MPiPS odczuwa chęć zmiany zapisu Kodeksu pracy o tym, że kobiety nie mogą wykonywać prac uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. Zastrzeżenia zgłasza Komisja Europejska, która argumentuje to tym, iż przepis stanowi przeszkodę w zapewnieniu równouprawnienia płci. Przyszły zapis (ten, który jest proponowany w projekcie nowelizacji Kodeksu pracy) ma mówić, iż kobiety nie będą mogły wykonywać prac związanych z nadmiernym wysiłkiem fizycznym, mogącym zagrażać ich zdrowiu. Do końca dziewiątego miesiąca roku ma trwać konsultacja tego projektu. Zmiany te dotyczą także kobiet, które są żołnierkami zawodowymi.

  • Minister rolnictwa udaje się jutro do Mińska. Marka Siwickiego czekają tam rozmowy o eksporcie polskiej żywności na Białoruś po wprowadzeniu rosyjskiego embarga. „Wiedomosti” to dziennik, który zdążył już powiadomić, że Białoruś i Kazachstan nie pójdą śladami Rosji i nie wprowadzą embarga na import owoców, warzyw, nabiału, mleka mięsa oraz ryb z USA, Australii, Kanady, Norwegii i UE. Podług wiceministra rolnictwa – Tadeusza Nalewajka „taką deklarację najlepiej usłyszeć bezpośrednio od białoruskich władz”. W minionym roku nasz kraj dostarczał na europejski rynek przeszło 250 tys. ton jabłek o wartości 92 mln euro.

  • Ciało 38-letniego policjanta znalezione w lesie w pobliżu Nowego Tomyśla (Wielkopolskie). Zginął od kuli. Nie wyklucza się zabójstwa. W poniedziałek sam pełnił służbę i niespodziewanie urwał się z nim kontakt. Trzy godziny później znaleziono go w środku lasu, obok radiowozu. Na razie śledczy zajmują się badaniem sprawy. Policja i prokuratura ustalają przyczynę tej śmierci.

  • Zakup kompletu podręczników oraz plecaka z wyposażeniem to wydatek rzędu paruset złotych na dziecko. Przeto najmniej zamożne rodziny mogą poszukiwać pomocy. Ministerstwo Edukacji Narodowej po raz trzynasty uruchomiło program „Wyprawka szkolna”. Wceminister – Joanna Berdzik wyjaśnia, iż takie dofinansowanie może otrzymać familia, której dochód na osobę nie przekracza 539 złotych na miesiąc. Dotyczy to głównie uczniów klas: II, III, VI szkoły podstawowej i III klasy szkoły ponadgimnazjalnej. Mogą też korzystać z tego dofinansowania dzieci z różnymi stopniami niepełnosprawności.

  • Choć to sezon najlepszy od lat nad Bałtykiem, to przedsiębiorcy prowadzący działalność gastronomiczną narzekają, że ludzie wolą zrobić zakupy w sklepie i przyrządzić dania samemu, niż udać się do restauracji. Być może powodem jest oszczędność, być może jeszcze świadomość żywieniowa. Tak czy inaczej, Polaków wydających więcej jest coraz mniej. Sanepid kontroluje ośrodki nad morzem. Wg niego bywają nieporządki, gdzieniegdzie brakuje wody bieżącej. Zwykle jednak błędami ośrodków gastronomicznych jest niewłaściwe rozmnażanie produktów, nieodpowiednie ich przechowywanie.

 

 

Ostatnie wieści z zagranicy:

  • Litewscy politycy popierają kandydaturę szefa polskiego MSZ – Radosława Sikorskiego na stanowisko szefa unijnej dyplomacji. Litwini, w tym też politolodzy, zgadzają się, że Sikorski, z jego doświadczeniem, energią i aktywną postawą, to lepszy pretendent od włoskiej aspirantki, którą jest Federica Mogherini. Wiceprzewodniczący litewskiego parlamentu – Gediminas Kirkilas ocenił, iż z uwagi na ostatnie wydarzenia na Ukrainie i doświadczenie oraz aktywność Sikorskiego, sprawdziłby się on jako szef dyplomacji UE „Lietuvos Żinios” to dziennik, który napisał, iż wojna na Ukrainie i sankcje gospodarcze Rosji tworzą komplikacje w podziale najwyższych stanowisk w instytucjach UE.

  • W pierwszym czytaniu ukraińska Rada Najwyższa przyjęła projekt ustawy o sankcjach w stosunku do Rosji za popieranie i finansowanie terroryzmu na Ukrainie.

  • O skierowaniu na Ukrainę konwoju pomocy humanitarnej powiadomił w niedzielę prezydent Rosji – Władimir Putin. Prezydent Ukrainy – Petro Poroszenko rozmawiał o tym z prezydentem USA – Barackiem Obamą. Poniektórzy obawiają się, iż to coś w rodzaju „konia trojańskiego”. Prezydent Stanów Zjednoczonych popiera misję humanitarną dla Ługańska, acz wyłącznie pod egidą Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża i z udziałem nie tylko Rosji, ale i państw UE. Istotne, by pomoc humanitarna odbywała się zawsze zgodnie z zasadami neutralności, bezstronności i niezależności i by to międzynarodowe organizacje niosły taką pomoc potrzebującym. Zaznaczała to Georgiewa w Brukseli.

 

 

Translate »