Menu Zamknij

2 grudnia 2013 roku – podsumowanie ostatnich zdarzeń

 

Ostatnie wydarzenia:

 • Adwent to okres, w którym należy zadbać o swoje sumienie i życie. Może w naszym życiu skrzywdziliśmy kogoś? Możliwe, iż obgadaliśmy lub uczestniczyliśmy w przekazywaniu plotek? Chcąc dobrze, mogliśmy zrobić jeszcze gorzej? Niewątpliwie, katolicy powinni teraz uporządkować swoje sprawy, aby być w porządku wobec innych bliźnich. Adwent to czas radosnego wyczekiwania na Boże Narodzenie. W tym czasie należy próbować rozumieć innych i wybaczać popełnione przez nich błędy. Biskupi zaznaczają, iż „nie jest to czas umartwień, ale porządkowania naszych sumień i naszego życia”.

 • Ambasador Ukrainy – Markijan Malski wyraził „ból i żal” z powodu pobicia dwóch obywateli polskich, do którego doszło w czasie sobotniej akcji milicji w Kijowie. W sobotę nad ranem aż 35 osób zostało zatrzymanych, kilkadziesiąt – rannych. Wszystko przez atak milicyjnych oddziałów specjalnych Berkut na sympatyków integracji Ukrainy z Unią Europejską. Ambasador poinformował również, iż skierował do ukraińskich mediów oficjalną wypowiedź, w której to sprzeciwia się takim praktykom. W końcu „użycie siły przeciw pokojowym manifestacjom, a szczególnie przeciw młodzieży, nie jest cechą demokratycznego, wolnego społeczeństwa”.

 • Start tegorocznych adwentowych akcji Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W tym roku organizacja ma zamiar rozprowadzić w sumie 60 tysięcy świec.

 • Świąteczna Zbiórka Żywności! Aż 52 tysiące wolontariuszy Banków Żywności w największych sklepach spożywczych w Polsce zbiera darowane najbardziej potrzebującym produkty żywnościowe. Co warto kupić najbiedniejszym? Organizator zbiórki Baki Żywności SOS przypomina o takich produktach jak: ryż, cukier, olej, konserwy, przetwory oraz słodycze. Jedzenie ma trafić chociażby do jadłodajni dla ubogich i noclegowni dla bezdomnych.

 • Tomasz Kaczmarek (poseł PiS) uczestniczył w wypadku, po którym okazało się, iż podróżuje drogim autem. Nie zgłosił go w oświadczeniu majątkowym, gdyż jest to samochód spółki jego „żony”. Narzeczoną nazwał żoną, albowiem przyznał, iż zamierza się ożenić.

 • Polski strażak st. kpt. Tomasz Czyż (jeden z pięciu członków międzynarodowej ekipy ekspertów KE) wrócił w sobotę z Filipin i prosi o pomoc dla ogołoconego przez tajfun kraju. „Krajobraz na miejscu był dla mnie nieprawdopodobny” – mówił koordynator – „Konstrukcje betonowe, zbrojony żelbet były tak zniszczone, jak po trzęsieniu ziemi”. Do tego stwierdził, iż „na pewnej wysokości nie było niczego – jakby ktoś odciął to piłą, czy siekierą”.

 • Przed Sanktuarium błogosławionego Jana Pawła II w Krakowie stanęła wczoraj tradycyjna szopka trydencka. Można będzie ją zobaczyć do 2 lutego. Betlejemska stajenka została podarowana przez region trydencki w północnych Włsozech.

 • Zwycięzcą 3. edycji The Voice Of Poland (TVP2) został Mateusz Ziółko.

 • 33. Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich w Ciechanowcu: A. Klejzerowicz, R. Brochocki, R. Gałaguz zdobyli trzy równorzędne pierwsze nagrody w kategorii ligawek.

 

 

Inne informacje:

 • Milicja zaatakowała w niedzielę późnym popołudniem tych, którzy szturmowali siedzibę Wiktora Janukowycza – prezydenta Ukrainy. „Szturm na siedzibę prezydenta jest prowokacją zwolenników władz, opozycja nie ma z nim nic wspólnego” – mówili przywódcy ukraińskiej opozycji.

 • „Ludzie się buntują, bo zabrano im marzenia” – stwierdził szef PiS – Jarosław Kaczyński w rozmowie z dziennikarką TVP – Marią Stepan na temat wydarzeń na Ukrainie.

 • Polski dziennikarz – Paweł Pieniążek został pobity w niedzielę wieczorem w trakcie starć specjalnych oddziałów milicji Berkut z atakującymi siedzibę prezydenta w Kijowie. Możliwe, iż został uderzony kilkanaście razy pałką po głowie i to pomimo tego, iż pokazywał legitymację dziennikarską.

 • W. Janukowycz – prezydent Ukrainy myśli o wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Napisała o tym rosyjska agencja ITAR-TASS.

 • Amerykański aktor znany przede wszystkim z „Szybcy i wściekli” – Paul Walker (40 l.) nie żyje. Zginął w sobotę w wypadku drogowym. O jego śmierci poinformował portal tmz.com. Wspólnie ze swoim kolegą jechał sportowym porsche. Walker najprawdopodobniej był pasażerem. To była jazda próbna nowym samochodem. Wspólnie ze znajomym, który również zginął, wracali z wystawy samochodowej w Santa Clarita, na której zbierane były fundusze dla ofiar tajfunu na Filipinach.

 • Aż 2714 bankierów londyńskiej finansjery zarabia po ponad 1 mln euro rocznie – oznajmił Europejski Urząd Nadzoru Bankowego EBA, który ma w City swoją siedzibę.

Translate »