Menu Zamknij

9 grudnia 2013 roku – o tym się rozmawia

 

 

Ostatnie wydarzenia:

 • Bilans Ksawerego to przeszło dwanaście tysięcy interwencji. Ostatniej nocy około 26 tysięcy ludzi bez prądu. Najważniejsze jednak, iż życie straciło pięć osób, a 77 ludzi zostało poszkodowanych.

 • W naszym kraju ma miejsce coraz więcej intensywnych opadów, wichur, a nawet trąb powietrznych.

 • Edward Mazur – polonijny biznesmen w Stanach Zjednoczonych, podejrzany o zlecenie zabójstwa generała Marka Papały, nie przyjedzie do naszego kraju, zatem nie będzie zeznawał w tej sprawie. Poinformowała o tym TVP Info. To jego ruch po decyzji łódzkiej prokuratury, która uchyliła postanowienie o aresztowaniu.

 • 5 miesięcy oczekiwania na wizytę dziecka u kardiologa? Więcej o tym w „Rzeczpospolitej”, która powołuje się na dane fundacji Watch Health Care. Na założenie aparatu ortodontycznego czeka się 2,5 roku. Dorośli zaś na rehabilitację po udarze czekają około 5 miesięcy.

 • Siedem na dziesięć naszych rodaków jest zdania, iż telewizja publiczna powinna istnieć. Takie dane wynikają z badań TNS Polska.

 • Prawnicy z całego kraju wzięli udział w tworzeniu audiobooków dla najmłodszych. Zamiast o czyjejś winie lub niewinności opowiadali o królewnach i innych baśniowych postaciach. Dochód ze sprzedaży audiobooków będzie wspierał Fundację Między Niebem a Ziemią. Akcja jednak powiedzie się tylko wtedy, jeśli będą chętni do zakupienia audiobooków, aby potem móc z dzieckiem poznawać np. w samochodzie świat baśniowy.

 • Władysław Zawistowski – pisarz otrzymał I nagrodę w zamkniętym konkursie na słuchowisko. Konkurs zorganizował Program II Polskiego Radia oraz Stowarzyszenie Autorów ZAIKS. Drugie miejsce otrzymały ex aequo Monika Milewska i Małgorzata Sikorska-Miszczuk, a trzecie również jednocześnie Liliana Bardijewska i Cezary Harasimowicz. W konkursie brało udział 37 prac.

 • Na 71. Konkursie Szopek Krakowskich ze 174 zgłoszonych prac nagrodę otrzymało ponad 50 w siedmiu kategoriach. Liczyła się wielkość szopki i wiek jej autora, np. w kategorii dużych szopek zwyciężyła szopka Leszka Zarzyckiego. Ma ona przeszło 2 metry wysokości. Dzisiaj wszystkie szopki biorące udział w konkursie można zobaczyć w oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa (Pałac Krzysztofory).

 

Inne informacje:

 • Premier Tajlandii – Yingluck Shinawatra po trwających od miesiąca protestach antyrządowych oznajmiła dzisiaj rozwiązanie parlamentu. Decyzję jednak musi zaakceptować król. Opozycja jednak myśli o kontynuacji protestów, gdyż chcą dymisji rządu. Dzisiaj planowany „marsz miliona”.

 • Na Ukrainie dalsze demonstracje. Protestujący wzmocnili w nocy barykady w dzielnicy rządowej. Brak jakichkolwiek incydentów. Dzisiaj kontynuacja protestów.

 • Polacy zamordowani przez NKWD we Włodzimierzu Wołyńskim otrzymają godny pochówek. W poniedziałek na Ukrainie uroczystości pogrzebowe. Udział wezmą przedstawiciele ukraińskich i polskich władz. To będzie zbiorowa, bezimienna mogiła z 380 Polakami zamordowanymi między 1940 a 1941 rokiem. Wśród cywilów znalazły się szczątki żołnierzy WP oraz policjantów. Wszyscy stracili życie od strzału w tył głowę. Niestety, nie udało się uzyskać informacji o ich dokładnej tożsamości.

 • Cztery rosyjskie myśliwce Su-27 wylądowały w 61. bazie lotniczej w Baranowiczach (na zachodzie Białorusi). Poinformował o tym wczoraj niezależny portal internetowy Białorusskije Nowosti. Białoruskie ministerstwo nie skomentowało tej wiadomości.

 • Joachim Gauck nie będzie brał udziału w zimowych igrzyskach olimpijskich w Soczni – taką informację potwierdziła rzeczniczka prezydenta Niemiec. Według tygodnika „Der Spiegel” pisze, iż bojkot igrzysk wynikł przez złamanie praw człowieka i prześladowania opozycji w Rosji.

 • Agnieszka Holland to pierwsze kobieta w historii człowieczej, która stanęła na czele Europejskiej Akademii Filmowej. Polska reżyserka była trzykrotnie mianowana do Oscara, a teraz zastąpiła znamienitego reżysera niemieckiego – Wima Wendersa.

 • Portret Franciszka w galerii papieży w bazylice św. Pawła za Murami w Rzymie? Papież musiał się zgodzić, gdyż tradycja jest ważniejsza od jego przekonań. Zaakceptował już swój wizerunek, który wykonała pracownia mozaiki Bazyliki św. Piotra. Portret będzie umieszczony zaraz przy wizerunku Benedykta XVI.

 • Na uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny papież Franciszek modlił się wczoraj na Placu Hiszpańskim w Rzymie o wrażliwość na wołanie biednych i cierpienie chorych, a także na samotność ludzi starszych i potrzeby najmłodszych. Jednakże na samej modlitwie nie powinniśmy zaprzestawać. Czy wierzymy w Boga, czy nie, to zawsze starajmy się być dobrzy. Nawet gdy to nas dotyka zło. Myślmy o najuboższych, a potem te myśli wcielajmy w życie. Z pewnością koło nas jest ktoś, kto potrzebuje pomocy innych, a jest zbyt skromny i nieśmiały, aby o nią prosić. Rozejrzyjmy się wokół, bo nie jesteśmy sami. I chyba nie chcemy być?

 

Translate »